Sex a fitness, aneb kdy na to skočit.
Jedna věc je jistá, sex hýbal, hýbe a bude hýbat světem. Denodenně se setkáváme s články a sledujeme nejrůznější studie, k čemu všemu je dobrý a jaký má na fungování našeho těla vliv. Proč by to mělo zajímat nás řadové fitness nadšence? Je to fyzická činnost, která ovlivňuje náš výkon. Ten v posilovně. A pokud to se cvičením myslíme vážně, bude nás alespoň okrajově zajímat vše, co ho může ovlivnit
No, pojďme na to. Kde začneme? Zřejmě u toho, co naši aktivitu a chuť k samotnému aktu ovlivňuje. Kromě toho, že jde o pudovou záležitost a pro život přirozenou činnost, bude pro frekvenci a stav libida nejdůležitější stav hormonů. Věc, které se pořád nedostává tolik pozornosti, kolik by mělo. Ať už jde o hubnutí, nabírání svalů, fungování organismu, imunitu, nebo právě sexuální aktivitu, vše ovlivňují hormony. Množství a poměry testosteronu, estrogenu, kortizolu a dalších.
Zjednodušeně řečeno, platí následující. Čím víc testosteronu, tím větší libido. Ať už jde o muže, nebo o ženy. Není divu, že aktivní sportovci mají daleko více a častěji chuť, než věčně unavení lidé bez fyzické aktivity denně se vystavující stresovým situacím. Právě kortizol, který se při stresových situací vyplavuje funguje anti-testosteronově. Čím víc stresu, tím méně energie, více únavy, méně chuti.
Jak si k většímu množství testosteronu přirozeně pomoct? Hodně dělá strava. Nebát se příjmu zdravých tuků, mít dostatek bílkoviny, výrazně omezit zdroje jednoduchých cukrů. Pokud jde o širší veřejnosti přístupnou suplementaci, doporučuje se dostatek zinku, horčíku, vitamínu D3. Podle některých studií chuť na sex ovlivňuje i průběh a tempo vaší fyzické aktivity. Dlouhé kardio na nízké/střední úrovni zátěže prý funguje spíš proti libidu, naopak HIIT aktivita libidu pomáhá. Ke krátkodobému výraznému zvýšení hladiny pomůže i týdenní půst, po kterém dojde k výraznému zvýšení hladiny testosteronu (podle čínských studíí cca 150 procent).
Jaký je tedy vztah sexuální aktivity k formování postavy? Ať už to zní jakkoliv, pořád se jedná o pohybovou aktivitu, při které dochází k výdeji energie. Nebudeme nikomu sahat do svědomí, kolik té energie skutečně vydá. Obecně platí, že muži při sexu pálí cca 4kcal/min a ženy 3kcal/min. Takže jestli vás nebaví kardio, hurá do toho.
A teď ta nejdůležitější otázka, kdy?
Začneme tím, kdy rozhodně ne. Pokud se chystáte v blízké době do posilovny/na sportovní výkon (do 3-4 hod) a chcete v něm odevzdat vše, určitě se sexuální aktivity vyvarujte. V tomto časovém horizontu před tréninkem není sex nedoporučený kvůli výdeji energie, nýbrž kvůli procesům které doprovázejí ejakulaci. Při ejakulaci dochází k uvolňování hormonu prolaktinu do krve. Ten snižuje množství zinku v krvi. Z toho důvodu nemáme bezprostředně po sexu chuť na další, krátkodobě nám klesne množství testosteronu v krvi (dlouhodobě pravidelná sexuální aktivita testosteron naopak zvyšuje), na tréninku jsme malátní, bez chuti, chybí nám agresivita a výbušnost. Velmi teoreticky řeceno, sex bez vyvrcholení by vás měl na trénink nabudit ještě víc. Několikadenní půsty často využívají především špičkoví sportovci, kteří se snaží co nejdůkladněji připravit na den D.
Naopak po tréninku (nikoliv bezprostředně, pozor nesplést si šatny) je sex velmi užitečný, zabraňuje přetrénování, snižuje hladinu stresu, posiluje imunitu, podílí se na regeneraci, v dlouhodobém hledisku zvyšuje testosteron. Takže ať už je to 2, 4, 6 hodin, nebo večer před spaním, jen do toho.
Celé je to velká hra hormonů. To kdy máme chuť, kdy jí ztrácíme, jak se cítíme, kolik máme energie, jak jsme spokojení. Samozřejmě, jedná se pouze o doporučení a tipy z nejrůznějších studií, nikoliv o dogma. Pokud vás nečeká silová soutěž, důležitý zápas, nebo očekávaný trénink, nedělejte si s tím hlavu a doma vyhovte. My vám pouze poskytujeme informací, jak s nimi (nebo koho) naložíte, to už záleží na vás.