asdsfafsd 10341 10372

Otázky o hubnutí, na které chcete znát odpověď :)

Dnes vám přinášíme článek od blogerky Lucky (Angel-Inspiration) , která se spolu s naším trenérem Dominikem vydala na strastiplnou cestu v rámci projektu. “Stačí 30 dní?”. Bližší informace o celém projektu a o tom, co se z toho Lucka naučila a o čem se můžete poučit také vy, bude následovat v dalším článku.
Tentokrát pro vás Lucka vyspovídala Dominika ohledně cvičení, stravování a všech těch otázek, na které hledá odpověď většina z nás.:) Předáváme slovo Lucce:
Dnešní článek je věnovaný Dominikovi, který byl mou oporou v projektu “Stačí 30 dní?”.  Jeho lehká buzerace (která se dá vlastně považovat za hlas mého vnitřního silnějšího já) mě vždy donutila vydat z mého lenivého těla maximum. A ačkoliv jsem ho proklínala po každém tréninku a v duchu kupovala voodoo panenku, kterou jsem každým bolavým svalem agresivně propichovala, jsem mu za tu trpělivost vděčná. Jiný trenér by to prostě nedal, prostě by to zabalil a rezignoval. Já totiž někdy dokážů být sice protivná, ale stále tak nějak mile protivná. Taková ta holka na facku, která se neustále tváří jako ten kocour, kterého najdete v nejednom filmu Shrek. 🙂 Mňau.
No ale dost o mně, to si necháme na další článek, ve kterém se koukneme na realitu v podobě centimetrů, které nikdy nelžou. Takže hned až spatří světlo světa, dám vám určitě vědět. Zatím se mrkněte na odpovědi na vaše otázky, které si pro vás Dominik připravil.

1) Proč ses stal trenérem a co tě k tomu vedlo?

Proč jsem se stal trenérem? Nikdy jsem neměl v životě něco, co by mě naplňovalo. Od chvíle, kdy jsem začal cvičit, jsem ve škole myslel jen na cvičení a co zlepšit ve stravě, jak cvičit efektivněji atd. Když jsem šel večer spát znovu jsem snil o tom, jak cvičím a když jsem se vzbudil, první věc, na kterou jsem myslel bylo opět cvičení. Úplně mě to pohltilo a konečně jsem po prvé v životě věděl, co chci vlastně jednou dělat za práci. V mém okolí jsem potkával spoustu lidí, kteří jen nadávali na svojou práci, na svého šéfa nebo kolegy. Nechtěl jsem být jako tito lidé. Chtěl jsem dělat to, co mám rád, protože jsem věděl, že to pro mě nikdy nebude práce v pravém slova smyslu. Věděl jsem, že se tím jednou budu živit, jen jsem nevěděl, kdy to přesně bude.

2) Jak začít cvičit, když má člověk nulovou výdrž?

Je to jednoduché, stačí si dávat prostě reálné cíle, mít pevnou vůli a odhodláni. Je jasné, že když mám 150kg, nezačnu hned sprintovat. Ale začnu s rychlou chůzí, ujdu 2km příště se pokusím ujít 2,2km a neustále si zvyšovat obtížnost, pokud bydlím ve 4. patře, tak nebudu jezdit výtahem, ale začnu chodit po schodech, pokud to neujdu na po prvé nevadí… odpočinu si a zkusím to znovu a znovu a znovu. Samozřejmě ty cíle, které si udám, musí být reálné, takové, které si dokážu splnit za velmi krátkou dobu. Spousta lidí si dá cíl, že chce za týden 5kg dole, pak toho nedosáhnou a jsou demotivovaní. Nemůžu chtít po tělu, kterému jsem 30 let jen “bral” a huntoval ho, že mi to po týdnu zdravé stravy a pohybu vrátí, tohle si spousta lidí neuvědomuje, taky to je jedna z 1. věcí, které svým klientům na prvním pohovoru vysvětluji.

3) Jaké cviky jsou ideální na boky?

Předpokládám, že chcete vědět, jak zhubnout na bocích. Bohužel musím vás zklamat, ale to, že budeme cvičit určitou partii, neznamená, že v tom daném místě budu i hubnout. Tělo hubne, když je v kalorickém deficitu (musím vydat více energie, než přijmu) a kde budu hubnout ? To se zeptejte své genetiky.Je to velice individuální záležitost. Někdo nejprve na zadku, někdo z břicha, bohužel některé ženy nejdříve z prsou. Tělo hubne kompletně po celém těle, ale někde to je rapidně rychlejší. Každopádně, abych odpověděl na otázku, jaké cviky na boky? Volil bych stabilizační cviky např. na bosu, dřepy apod.kafe

4) Co si myslíš o mléku v kávě?

Nejdříve bych se vyjádřil k tomu mléku. Mléko u dospělého člověka může způsobovat vícero problémů, převážně zažívacích, spousta lidí má alergii na bílkovinu obsaženou z hojné části právě v mléce, kterou je casein, další problém je laktóza, drtivá většina dospělých lidí není schopno laktózu strávit a ta pak způsobuje plynatost, křeče, průjem. Další věc je, že se laktóza přeměňuje v těle na jednoduché sacharidy (cukry), které se pak ukládají, v podobě tuků. Teď něco ke kávě. Můj osobní názor na kávu je velice pozitivní, je to skvělí stimulant, který ovlivňuje náš nervový systém a jsme schopní se více koncentrovat, další pozitivní věc to má na metabolizmus, díky kofeinu jsme schopní spálit o trošku více tuků při naší fyzické aktivitě. Ne nadarmo je to jedna z hlavních složek všech před tréninkových suplementů a spalovačů. Kofein a mléko, tam už bych moc pozitivní nebyl, krom toho, že chutná výborně, nám nijak neprospěje, ba naopak, kávu většina z nás pije, protože se potřebují probrat, ale mléko kofein v kávě znehodnotí a jeho účinky jsou malé a může zahleňovat střeva, zácpy, nadýmaní břicha atd. Za mě káva ano, ale bez mléka.

5) S čím je nejlepší začít při redukci váhy a co úplně z jidelníčku vynechat?

Redukci nejlépe započít tím, že si určím priority a cíle a na základě těchto priorit a cílů bych popřemýšlel nad odbornou pomocí. Nicméně, šel bych krok po kroku. Krok 1- přestanu jíst sladkosti a sladké nápoje, krok- 2 začnu jíst pravidelně, krok 3- začnu přemýšlet nad každým jedním jídlem, které sním, mělo by být vyvážené a nestrádat ani jednu složku živin, krok 4- pustím li se do tvrdší diety, určitě si začnu každé jídlo vážit, ať mám přehled o svých kaloriích, jestliže nehubnu musím ubrat, hubnu ale trpím a mám hlad, tak to taky není ta správná cesta, takže budu muset někde přidat. Tímto jednoduchým postupem dojde k výsledkům každý, jen to chce svůj čas. maso a ryze

6) Co je nejlepší si dopřát po tréninku krom proteinu?

To je hodně individuální, klidně bych si dopřál nějaké ovoce, ale jestliže jsem na dietě, tak bych jeho konzumaci omezil, dále už zmíněný protein, a do hodinky a půl nějaké kvalitní plnohodnotné jídlo, ideálně maso s rýži, brambory nebo jiným kvalitním zdrojem sacharidů. Klidně i nějaký tuk v podobě olivového oleje.

7) Sestavuješ jídelní lístky, pokud ano, tak za kolik?

Jídelní lístky nesestavuji, ale stravovací plány ano, jídelní lístek má kdejaká restaurace, co se ceny týče pro běžného klienta 899,-, pokud je to nějaký náročnější sportovec, tam už je cena větší a hodně individuální na požadavcích klienta.

8) Potřebuji zpevnit břicho, jaké cviky jsou podle tebe vhodné?

Různé variace sedů lehů, u začátečníků, kteří nemají vůbec zpevněný střed těla, bych si dal bacha, ať to netahají zády, proto bych volil nějakou lehkou variantu, např. na balonu, další jsou opět stabilizační cviky, dřepy nebo plank, tlaky s velkou osou nad ramena. Prostě téměř jakýkoliv cvik, kde zabírá střed těla. Také bych to nepřeháněl s velkým množství cviků a sérii, je to poměrně malý sval a nevyžaduje, tak velkou pozornost jako jiné partie, nehledě na to, že břicho se dělá hlavně v kuchyni.

9) Co si dopřát nejčastěji na večeři abych tělo nezatěžovala trávením?

Večer bych se neobával zatíženi trávení, stejně půjdeme spát a v tu chvíli mi je jedno, co se děje v mém žaludku, pokud z toho nejsem těžký a špatně by se mi spalo . Proto bych volil nějaký mléčný výrobek, jako je tvaroh, Cottage (tráví se cca 6 hodin a tím postupně dodává bílkovinu po dobu spánku a nedochází ke katabolizmu, což je zjednodušeně rozpad svalových vláken, popř. jestli má někdo intoleranci na laktózu, tak klidně tučnou rybu, jako je losos, ale klidně i maso. To jestli k večeři přidám i nějaké sacharidy, taky záleží na naších cílech a metabolizmu. dzus

10) Co si myslíš o zeleninových a ovocných šťávách/džusy 100%?

K zelenině obecně se stavím neutrálně, já mám zeleninu rád, chutná mi, ale dnes nečekejte, že zelenina tělu něco dá… možná stopové množství vitamínu a minerálů,  to stejné platí pro ovoce. Tím, jak je dnes všechno pěstováno a půda značně překyselená nebo to dozrává v letadle, při cestě do “obchodu” nemůžeme čekat zázraky, nicméně zelenina je i tak velmi dobrým zdroje vlákniny, která nám pomáhá čistit střeva, ale také nás velké množství může nadýmat. Ovoce je z velké části fruktóza a to je cukr, jako každý jiný jen s tím rozdílem, že doplňuje jaterní glykogen, který je také nezbytný pro naše správné fungováni těla, ale jeho zásoba není nijak veliká, a proto stačí opravdu málo k jeho doplnění.

11) Když budu chodit běhat, je možné po nějaké době pozorovat změny?

Určitě ano, hlavně v kondici, jestli máme v plánu změny na těle jako úbytek tuků, tam je to zase o tom dostat tělo do kalorického deficitu. Během taky můžeme spálit více svalstva jako tuků, což je ve většině případů nežádoucí efekt, proto musíme dobře nastavit intenzitu, tak ať má tělo tepovou frekvenci kolem 130-140 tepů za minutu. Nebo zaměnit za přerušované sprinty. domácí cvičení

12) Co si myslíš o domácím cvičení?

Domácí cvičení může být fajn, ale ruku na srdce, koho to baví?  Dá do toho člověk opravdu 100% ? Takové to cvičení, že si doma pustím televizi a začnu u toho dělat sedy lehy a mezi sérii si usmažím řízek, nemá žádný význam.

13) K čemu je dobrý trenér?

Trenér je dobrý k tomu, aby klientovy pomohl dosáhnout výsledky (pomohl nikoliv, že je dosáhne za něj, jak si někteří myslí), trenér by měl být člověk, kterému věříte, nasloucháte jeho radám a vezmete si je k srdci, trenér by měl znát lehce i váš osobní život a převzít váš “stres” nebo obavy z výsledků za vás. Vy jen musíte důvěřovat a dělat vše podle pokynů. Samozřejmě, když vám trenér něco naordinuje, ať už ve stravě nebo v tréninku měl by vědět proč a vy se ptejte, protože i vy byste měli chtít vědět proč. Lucka