asdsfafsd 12482 12484

10 mýtů ve stravě

Ten říká to a ten zas tohle. Obrovská síla a dosah internetu znamenají jediné. Spoustu užitečných informací kompenzuje spousta polopravd a špatných interpretací.  Pojďme se spolu podívat na 10 klasických mýtů, se kterými se často setkáváme. Den za dnem ubíhá a nám je neustále servírováno množství šokujících informací, zaručených pravd a převratných zjištění, která nám změní život. Média nám v podstatě sdělují, že je vše úplně naruby. A za týden zase naopak. Nezoufejte, rozhodně se nemusíte uchylovat k pití čisté vody přímo z pramenu a pěstovat si vlastní semínka. Pojďme se spolu podívat na nejfrekventovanější mýty, které nám podrážejí nohy a vyvolávají nepořádek v hlavě.
  1. Sacharidy škodí v jakémkoliv množství
Z piedestalu až na samotné dno. V současné době čelí sacharidy celoplošné kritice a víc letí keto a další “alternativní” způsoby stravování. I když jsem jejich přehnané přejídání mnohokrát kritizoval, odsuzovat je v jakémkoliv množství je hloupost.Tělo potřebuje vše. Sacharidy, tuky, bílkoviny. Nemůžeme zobecňovat a globálně odsoudit, vyzdvihnout nebo stanovit ideální množství. V každém těle je spousta individuálních proměnných, které ovlivňují ideální množství. Shodneme se, že přílišné množství je pro naturální cvičence spíš ke škodě, než k užitku. Je však doba, kdy je potřebujeme. Po tréninku, či náročné fyzické aktivitě pro doplnění vyčerpaného glykogenu, nebo při CARB UP pro znovu-nastartování metabolismu. Naučte se zacházet se sacharidy, zkoušejte svojí inzulinovou citlivost a nenásledujte obecné jídelníčky a rady, které sedí na tělo někoho jiného. Nikoliv vaše. sacharidy
  1. Pozor na vajíčka a zapomeňte na žloutky.
Démonizování vaječných žloutků je jeden z nejvíce nepochopitelných mýtů. Obsahují množství užitečných živin a především cenných zdravých tuků. Údajné zvýšené riziko kardiovaskulárního onemocnění se nezakládá na pravdě. Oddělování žloutků od bílků se připravujete o celou řadu zdraví prospěšných látek. carol
  1. Červené maso jako spouštěč rakoviny
Častá konzumace “červeného masa” má údajně velký vliv na vznik rakoviny. Stojí a padá rakovina opravdu na konzumaci červeného masa? Daleko většího risku se dopouštíte nedodržováním zdravého životního stylu. Cigarety, zvýšená konzumace alkoholu, kvanta jídel s velkým obsahem trans tuků, dlouhodobý stres, tohle vše má daleko větší vliv. Pokud žijete zdravým životním stylem, jíte hodně zeleniny, pijete vodu a vyvarujete se špatným návykům, nemusíte se červeného masa bát. (Pokud ho teda nepojídáte denně po kilech).
  1. Vyhýbejte se saturovaným tukům
V minulosti populární low-fat diety kritizovali tuky všech kategorií. Dnes už víme, že nejsou ani zdaleka tak škodlivé. Nejsou příčinou onemocnění srdce, nebudou vám nepřítelem v dietě. Jsou velmi dobrým a stálým zdrojem energie, v každém gramu mají poměrně velký energetický příjem, obsahují vitamíny (A, E, D, K) a mají pozitivní vliv na tvorbu testosteronu. Kde je hledat? Kakao, kokosový olej, sýry (ovčí, kozí a další), zvěřině, hovězím mase, ořechových máslech, rybách, slanině a dalším. rybka
  1. Sůl způsobuje vysoký krevní tlak
Zvýšená konzumace soli může mít vliv na váš zdravotní stav, nikoliv však na zvýšený krevní tlak. Spojitost konzumace soli se zvýšeným tlakem byla prokázána pouze u lidí, kteří zvýšeným tlakem trpí trvale. Sůl v tomto případě není spouštěčem, ale nástrojem posilujícím onemocnění.
  1. IIFYM
Populární metoda IIFYM (If It Fits Your Macros) je založená na tom, že konzumujete cokoliv, pokud vám to sedí do vašich maker. Makro živiny jsou tuky, bílkoviny a sacharidy. Nejde tedy o to, jestli sníte 5 kilo brambor, nebo 3 sušenky. Pokud si spočítáte poměry, údajně by to mělo fungovat. Myslím, že je to hloupost. Tělo bezpečně pozná, jestli přijmete komplexní kvalitní živiny plné vitamínů a minerálů, nebo “toxický odpad”. A jestli máte chuť na sušenku, pizzu nebo zmrzlinu. Pořádně makejte, držte stravu dlouhodobě a jednou za čas si najdete místo na cokoliv.
  1. Po ránu všichni potřebujeme sacharidy a velký příjem energieKulturistické dogma, že každé ráno je potřeba nastartovat velkým příjmem energie a nejlépe sacharidů nedává smysl. Záleží samozřejmě na vašem cíli, momentálním plánu a především na to, jak na potravinu jako takovou a sacharidy po ránu reaguje vaše tělo. Obecně platí, že pokud pracujete s váhou kterou máte, nebo se snažíte vaši váhu spíš redukovat, větší příjem sacharidů po ránu nepotřebujete. Pokud kvalitně spíte, měli byste mít dostatek energie ze spánku. A vhodnější snídaně tak bude založená na bílkovině a tuku.
  2. Vysoká konzumace bílkovin vede k poškození kostí a ledvin
Podle nejrůznějších výzkumů byl potvrzení přímý vliv vysoké konzumace bílkovin na špatný stav ledvin a kostí. Zvýšený příjem bílkovin údajně způsoboval vyšší vylučování vápníku důležitého pro stavbu a stav kostí. Pozdější výzkumy obě tvrzení vyvrátily. Pokud se držíte hodnot mezi 2-3g/kg tělesné váhy a nemáte žádné problémy, určitě není nutno počet bílkovin eliminovat. Přesto však doporučuji správně seskládat jejich příjem a nekonzumovat dlouhodobě bez odpočinku více jak 500 g masa denně.
  1. Vitamíny a minerály stačí přijímat z jídla
Kdykoliv tohle čtu a slyším, jsem připravený tasit nůž a vydat se do boje. Opět nelze zobecňovat a existují vitamíny, které je vzhledem k jejich formě lepší přijímat z jídla, ale nejsou to zdaleka všechny. 3/4 populace přijímají denně nedostatek hořčíku, kterým je vzhledem k průmyslovému zpracování potravin nedostatkovým minerálem ve stravě. A mohli bychom pokračovat. Zkrátka a dobře, nebojte se doplňků stravy. Někdy je to daleko menší chemie, než “přírodní” zdroje stravy.
  1. Hlavně toho do sebe hodně nacpat a co nejrychleji
Méně je někdy více. A týká se to tréninku a především stravy. Tělo nefunguje bezedně. Svaly se nedají dojíst a váha srazit ignorováním alespoň rozumného množství přijatých živin. Najděte si něco, co vám vyhovuje. Jezte tak, ať máte výsledky, ale zároveň vám nastavení dlouhodobě vyhovuje. A co už vůbec nedělejte, je jíst ve spěchu za co největší rychlosti. Živiny špatně strávíte a tělo je nedokáže využít.